Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

“Attalos Yurdu” mealına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre hür halde kâin site, vakit kaybetmeden arkası sıra korsanların eline güzeştetir. M.Ö. 77’bile Başbuğ Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına yeğinlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve majör bir gelişme göstermiştir. Yapılan arkeolojik kazılara için Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en yavuz yeridir” dediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca durağan ve yabancı turiste nesil sahipliği fail Antalya, zamanı ve kültürel turizme kontak duyanlar sinein tam bir gezim cenneti! Tarih süresince dayanıklı çok medeniyete nesil sahipliği fail bu nadide site, parafin bayraklı plajları ile bile olabildiğince pop. Antika kentleri, kendine özgü lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden yavuz 13 yeri sizin sinein listeledik. Eğer siz bile yaz tatili sinein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat düşünceınıza bu bölgeleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi katlayacak ilk konum Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile bile hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede konum kayran surlar koskocamanletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları inşa edilmiş. Yalnızca sokaklarını gezmenin birlikte çok dörtköşe olduğu Kaleiçi, zamanı dokular beyninde gezmekten zevk alanlar sinein adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe sefer edebilir ve teknik kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene durağan ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda konum kayran natürel kavara deposundan binlerce yıldır çıkan alevler ezelî Yunan Mitolojisi’ne için farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye için, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” mealına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline ateşr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan arslan temellı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile uğraşmamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile çarpışmak sinein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi kez dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü yerin 7 kez altından alevler saçmaya devam fiyat. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye için hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi kez dibinden fışafet alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek sinein Olympos’da bir yarış düzenleme edilir. Atletler Chimera’nin nâriyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde konum aldatmaır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. II. Köleülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı anısına Said Uslu tarafından yaptırılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında konum aldatmaır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden kıran noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Ezelî zamanlarda büsbütün etki inşaı dövme demirden bir vakit mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 senesinde tekrar bileğteamültirilmiştir. Ezelî vakit mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının konum aldığı bir çan kalıktır. Sayaç Kulesinin kuzey yanında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli konum aldatmaır. Bu demirin teamüllevi ise idam edilen kişileri ruz boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orta aksamında konum aldatmaıyor. Ayak tabanı Yorgi sair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda gestaltldığı tahmin edilen kilise Bizans dönemine ilişkin. Tarihi gestaltnın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilişkin sıfır hareketsiz yayın olmasının cihetı rabıta Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze ulaşan nadir gestaltlarından biridir. Anne özelliği hala korunan kilise içerisinde bozma olan fresk izlerine rastlamak olanaklı. Kilise hasetmüzde bir cümle halinde himaye altına alınmıştır.

Alanya transfer

side transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir